Prawo w internecie

Czy blog to prasa?

Blogowanie z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Blogów przybywa jak grzybów po deszczu i są pisane chyba w każdej możliwej tematyce. Dlatego też nie dziwi zainteresowanie prawnymi aspektami prowadzenia bloga - część blogerów zastanawia się, czy powinni zarejestrować swojego bloga jako prasę. To pytanie słuszne tym bardziej, że rejestracja nie oznacza tylko bycia w zgodzie z własnym, blogerskim sumieniem, ale także uniknięcie ewentualnej kary grzywny.

Czym jest prasa

Definicję prasy znajdziemy w art. 7 ustawy Prawo prasowe:

“prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą”

Wynika z niej, że prasa powinna cechować się periodycznością, ukazywać się minimum raz w roku i nie powinna tworzyć zamkniętej całości. Dodatkowo, w dalszej części artykułu możemy przeczytać, że do prasy zaliczamy także “wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania”, co oznacza także różnego rodzaju publikację internetowe.

Kiedy blog jest prasą

Gdy już znamy definicję prasy. możemy stwierdzić na jej podstawie, że w określonych sytuacjach blogi będą traktowane jak prasa. Warunkiem jest spełnienie omówionych wyżej wymogów (stawianych prasie w ustawie Prawo prasowe) oraz, dodatkowo, cel informacyjny postów na blogu. Ten warunek sformułowało orzecznictwo, np. Sąd Apelacyjny w Łodzi w postanowieniu z 18 stycznia 2013 r. (sygn. akt I ACa 1032/12):

“[...] o tym, czy publikacja internetowa ma charakter prasowy, decydować powinien cel, jakiemu ma służyć. Skoro rolą i zadaniem prasy jest rozpowszechnianie informacji, to periodyczność przekazu, czyli cyklicznego informowania opinii publicznej o określonych faktach społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, politycznych, oświatowych, kulturalnych, pod oznaczonym tytułem, nazwą, adresem czy nawet linkiem, wskazywać będzie na cel, jaki realizuje redakcja, wydawca czy autor danej publikacji elektronicznej, na stworzonej specjalnie w tym celu stronie internetowej”.

W związku z tym blog będzie prasą, jeżeli dodatkowo publikacje na nim zamieszczane, będą miały wyraźny cel informacyjny, a nie np. będą stanowiły jedynie wirtualny pamiętnik autorki.

Rejestracja bloga

Jeżeli nasz blog spełnia powyższe wymogi, art. 20 ust. 1 Prawa prasowego nakłada na nas obowiązek jego rejestracji w sądzie okręgowym właściwym “dla siedziby wydawcy” (czyli w przypadku blogów prywatnych, mniejszych - będzie to sąd właściwy dla naszego miejsca zamieszkania). Należy pamiętać także o konieczności uiszczenia opłaty przy rejestracji, która wynosi 40 zł. Jednak rejestracja bloga to nie tylko koszty i formalności, ale też liczne uprawnienia, które przysługują prasie, m.in. zwiększone prawo dostępu do informacji. Gra jest więc zdecydowanie warta świeczki, jeżeli chcemy tworzyć prasę internetową na poważnie.

Powiązane artykuły

Parodia a prawo autorskie

Parodia jest jedną z ulubionych form przekazów Polaków. Tak jak pokochaliśmy telewizyjne kabarety, tak samo spodobały nam się internetowe parodie. Czy jednak ich produkcja zawsze odbywa się z posza...

17 maj 2019 /
KK
Czytaj więcej

Plagiat w Internecie

Tworząc treści na nasze strony internetowe czy kanały społecznościowe, często inspirujemy się innymi postami znalezionymi w Internecie. Warto pamiętać przy tym, że może się zdarzyć sytuacja, w któr...

8 kwiecień 2019 /
KK
Czytaj więcej

Czy grafik może wykorzystać swój projekt w portfolio?

Poszukiwanie pracy czy zleceń przez grafika komputerowego opiera się przede wszystkim na zrobieniu dobrego portfolio. Takiego, które pokazuje, co dotychczas zrobiliśmy i czym możemy się poc...

28 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej