Tworząc treści na nasze strony internetowe czy kanały społecznościowe, często inspirujemy się innymi postami znalezionymi w Internecie. Warto pamiętać przy tym, że może się zdarzyć sytuacja, w której zbyt daleko idące podobieństwo zostanie uznane za plagiat. Jak tego uniknąć?
Co to jest plagiat?
Plagiatem jest skopiowanie cudzego utworu bez podania autorstwa bądź przypisanie sobie autorstwa. Najczęściej plagiatowane są prace naukowej, ale spotyka to także autorów internetowych treści.
By jednak można było mówić o plagiacie, wykorzystywany tekst musi nosić znamiona utworu, czyli przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jakkolwiek utrwalonym - np. poprzez publikację w Internecie. Nacisk postawiony jest więc na pierwiastek oryginalności, wyjątkowości utworu - gdy taki będzie kopiowany przez nas tekst, możemy zostać posądzeni o plagiat.
Jaka kara grozi za plagiat?
W polskim prawie, zgodnie z art. 155 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, za przestępstwo plagiatu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo, osoba popełniająca plagiat narusza także:
- autorskie prawa osobiste (m.in. do autorstwa utworu), co może skutkować odpowiedzialnością cywilnoprawną,
- autorskie prawa majątkowe - np. do wynagrodzenia, jeżeli tekst autora ma również wartość majątkową.
Jak uniknąć plagiatu?
Jak widać, za plagiat grożą spore konsekwencje - te karnoprawne, jak i finansowe. Dodatkowo, kopiowanie treści źle wpływa na nasz wizerunek czy nawet pozycjonowanie naszej strony (jest to duplikowanie treści). Dlatego najlepszym wyjściem będzie tworzenie własnych, unikalnych treści. Gdy jednak chcemy skorzystać z cudzych postów, napiszmy do autora z zapytaniem o zgodę albo przynajmniej oznaczmy go imieniem i nazwiskiem (np. cytując jedynie fragment jego tekstu - korzystamy wtedy z prawa cytatu).
Tworząc treści w Internecie, możemy spotkać się również z sytuacją odwrotną, kiedy ktoś bezprawnie plagiatuje nasze uwtory. Wtedy powinniśmy napisać do administratora strony z wezwaniem o zaprzestanie naruszeń naszych praw autorskich i usunięce lub odpowiednie oznaczenie stworzonych przez nas treści.