Zwrot zakupów w Internecie

Zwrot zakupów w Internecie

Współcześnie coraz częściej unikamy chodzenia po zatłoczonych galeriach handlowych, stania w długich kolejkach do kas czy przymierzalni i ograniczonego wyboru oferowanego nam przez właściciela danej galerii. Co wybieramy w zamian? Zakupy internetowe - przyjemne, szybkie, robione nawet w środku nocy z poziomu naszego ciepłego łóżka.

Jednak pomimo popularności zakupów online, wciąż wielu konsumentów nie jest świadomych swoich praw i myli regulacje dotyczące sprzedaży typowej (stacjonarnie w sklepie) z tymi odnoszącymi się do sprzedaży internetowej. Szczególnie ważne i praktyczne w tym kontekście, jest prawo do zwrotu zakupów zrobionych przez Internet, które omówimy poniżej.

Czy możemy zwrócić towar zakupiony w Internecie bez powodu?

W przypadku zakupu danego towaru stacjonarnie, możemy go zwrócić bez powodu tylko, jeżeli sprzedawca wykaże taką wolę. Inaczej nasze prawa kształtują się w Internecie, ponieważ do zakupów online stosujemy regulacje szczególne, a nie te ogólne zamieszczone w dziale dotyczącym sprzedaży w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z nimi, w ciągu czternastu dni od otrzymania zamówionego przez Internet produktu, możemy odstąpić od umowy, czyli dokonać tzw. zwrotu. Ważne jest, że nie musimy podawać żadnego konkretnego powodu, bo prawo odstąpienia nie jest od niego uzależnione. Co więcej, jeżeli sprzedawca nie poinformował nasz uprzednio o takim prawie, termin na zwrot przedłuża się aż do roku.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

W jakie formie powinniśmy odstąpić od umowy sprzedaży?

Poprzez złożenie oświadczenia o odstąpieniu, które dostarczymy sprzedawcy. Aktualnie większość dużych stron internetowych posiada wzór takiego oświadczenia na stronie albo załącza go do otrzymanej przez nas paczki.

Wysyłka zwracanego towaru

Kolejnym krokiem powinno być odesłanie zwracanego produktu. Mamy na to również czternaście dni - liczonych od momentu złożenia oświadczenia sprzedawcy. Zazwyczaj jesteśmy zmuszeni wysłać przesyłkę na własną rękę, chociaż niektóre sklepy oferują zamówienie kuriera przez ich stronę internetową (np. H&M) czy zwrot towaru poprzez zaniesienie go do punktu stacjonarnego (np. grupa Inditex).

Zwrot pieniędzy

Zwrotu pieniędzy sprzedawca powinien dokonać w terminie czternastu dni od otrzymania naszego oświadczenia, jednak może też poczekać na otrzymanie wysłanej przez nas przesyłki bądź otrzymanie potwierdzenia nadania paczki. Gdy spóźnia się z zapłatą, jesteśmy uprawnieni do naliczania odsetek ustawowych.

Podsumowując, gdy chcemy zwrócić towar zakupiony przez Internet, powinniśmy:

1. Złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy (bez konieczności podania przyczyny zwrotu)

2. Wysłać zwracany towar i oczekiwać na zwrot pieniędzy od sprzedawcy.

Gdy pomimo prawidłowo dokonanego zwrotu, sprzedawca bezpodstawnie nie zgadza się na jego przyjęcie, możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Konsumenta.




 

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły