Zakup alkoholu przez Internet - czy to możliwe?

Zakup alkoholu przez Internet - czy to możliwe?

Sprzedaż alkoholu w Polsce reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Już sama jej nazwa sugeruje, że ten dział sprzedaży będzie podlegał licznym ograniczeniom, a jej twórcom przyświecał mocno edukacyjny i prozdrowotny cel. I mimo, że te ograniczenia są skierowane przede wszystkim do sprzedawców, to jednak dosięgają również konsumenta, który jest przyzwyczajony, że we współczesnym świecie wszystko można kupić przez Internet. Czy to prawda? Przyjrzymy się tej problematyce poniżej.

Gdzie można sprzedawać i kupować alkohol?

W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi możemy znaleźć zamknięty katalog miejsc, w których możliwa jest sprzedaż napojów alkoholowych. Co to znaczy, że katalog jest zamknięty? Po prostu w żadnym innym miejscu nie będziemy mogli dokonywać sprzedaży alkoholu. Wśród dozwolonych miejsc znajdziemy:

- sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;


- wydzielone stoiska – w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 m2;


- pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

Sprzedaż alkoholu w Internecie

Jak widać, nie ma wśród nich wymienionej sprzedaży internetowej. Nic w tym dziwnego, gdyż ustawa obowiązuje od 1989 r. i od tamtej pory w omawianym zakresie nie została znowelizowana (zmieniona). To kolejny przykład na to, jak prawo odstaje w niektórych dziedzinach od dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczo-technologicznej.

Wracając do tematu - większość sądów interpretuje przepisy ustawy w ten sposób, że nie dopuszcza możliwości sprzedaży alkoholu poza miejscami wprost w ustawie wymienionymi - a więc także przez Internet. Tak wypowiedział się m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 21 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II GSK 2566/14). Zwrócił on uwagę, że w przypadku sprzedaży internetowej nie jest istotne to, że sprzedaży dokonuje sklep z odpowiednim zezwoleniem, ale fakt, że do wydania rzeczy - alkoholu (czyli przeniesienia własności) dochodzi w domu kupującego. Czyli poza miejsce wymienionym wprost w ustawie.

Kolejne problemy z zakupami alkoholowymi w sieci

Gdy jeszcze bardziej zagłębimy się w temat, powstają kolejne wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia spełniania przez sklepy internetowe z alkoholem, wymogu sprzedaży napojów alkoholowych jedynie pełnoletnim i trzeźwym osobom. O ile jeszcze ukończenie osiemnastego roku życia może uwiarygadniać skan dowodu, tak już nikt przy sprzedaży internetowej trzeźwości konsumenta nie oceni.

Część osób opowiadających się przeciwko zakupom alkoholowym w sieci, argumentuje także zakazem reklamy alkoholu. Twierdzą, że sklep internetowy z alkoholem nie jest jedynie ofertą sprzedażową, ale jawną reklamą alkoholu - w polskim prawie generalnie zakazaną.

Legalny alkohol przez Internet? Może kiedyś!

Przeanalizowanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholowyzmowi, a również i poglądów orzecznictwa oraz doktryny na ten temat, każe nam na razie odrzucić możliwość legalnej sprzedaży i zakupu alkoholu przez Internet. Miejmy nadzieję, że niedługo powstaną jednak odpowiednie regulacje, które wprost będą odnosić się do tej formy sprzedaży - nieważne, czy ją dopuszczając, czy zabraniając.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły