Prawo w internecie

Jak odliczyć darowiznę na rzecz fundacji?

Organizacje pozarządowe, w tym fundacje, muszą prowadzić transparentną politykę finansową. Utrzymują się ze środków, które pozyskały z samorządów i Unii Europejskiej, od darczyńców lub w ramach wpłat z 1,5%. Darowiznę na rzez Fundacji Urtica Dzieciom mogą przekazać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Jedni i drudzy mogą odliczyć te środki od podatku. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu sporo zyskać.

Czym jest darowizna?

Darowizna od firmy dla fundacji to środki pieniężne lub pomoc rzeczowa przekazana w ramach nieodpłatnej umowy. To zresztą różni darowiznę od sponsoringu. W tym drugim wypadku przedsiębiorca za okazaną formę otrzymuje od obdarowanego coś w zamian - najczęściej reklamę.

Darowizna dla fundacji a podatek

Każda fundacja, w tym np. fundacja dla dzieci z nowotworem, na podstawie art. 16. Ustawy o Fundacjach jest zwolniona z podatku VAT od przekazanych środków. Musi zgłosić to jedynie w formularzu CIT-D, by darczyńca miał możliwość pomniejszyć swój podatek dochodowy.

Przedsiębiorca, który zdecydował się na przekazanie darowizny pieniężnej, może odliczyć ją od podatku na podstawie posiadanego dowodu w postaci potwierdzenia przelewu. W przypadku darowizny rzeczowej konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia lub umowy w formie aktu notarialnego (np. gdy darowizna to nieruchomość). Wtedy odliczeniu podlega kwota, która odpowiada wartości rynkowej darowizny.

Zasady odliczania darowizny w firmie

Darowizna od firmy prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności, spółki akcyjnej i darowizna od spółki z o.o. może być odliczona od dochodu. Zaś w przypadku podmiotów rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodu. Darowizny od podatku nie mogą odliczyć ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na podatek liniowy lub kartę podatkową.

Kwota darowizny, która podlega odliczeniu, nie może przekraczać 6% rocznego przychodu. Każdy przedsiębiorca musi zsumować w rozliczeniu wszystkie przekazywane darowizny i dopiero potem dokonywać odliczeń. Do limitu nie wliczają się darowizny na rzecz instytucji kultu religijnego. W przypadku darowizn rzeczowych uznaje się ich wartość wraz z podatkiem VAT.

Jakie korzyści daje darowizna?

Poza oczywistą chęcią niesienia pomocy potrzebującym darowizna jest dla firmy sposobem na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców wpisuje w misję swojej firmy społeczną odpowiedzialność. Darowizny na rzecz potrzebujących to jeden ze sposobów na to, by z wykonywanej działalności zarobkowej płynęło dodatkowe dobro dla tych, którzy pomocy potrzebują najbardziej.

Powiązane artykuły

Dystrybutory wody w urzędach - woda dla pracowniów i interesantów

Woda jest życiodajnym źródłem, które odgrywa niezastąpioną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. To nie tylko element niezbędny do przetrwania, ale także istotny czynnik wpływający na na...

28 listopad 2023 /
SN
Czytaj więcej

Jak przebiega postępowanie karne?

Jednym z najbardziej długotrwałych procederów o charakterze prawnym należy postępowanie karne. Ten proces, składa się z czterech etapów: postępowanie przygotowawcze (prowadzone w formie śledztwa al...

5 lipiec 2022 /
KC
Czytaj więcej

Negocjacje nad "ACTA 2" zakończone!

Po dwóch latach negocjacji i ożywionych dyskusji, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie osławionej dyrektywy o prawach autorskich, potocznie określa...

28 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej