Prawo w internecie

Jak przebiega postępowanie karne?

Jednym z najbardziej długotrwałych procederów o charakterze prawnym należy postępowanie karne. Ten proces, składa się z czterech etapów: postępowanie przygotowawcze (prowadzone w formie śledztwa albo dochodzenia), główne (odbywające się przed sądem I instancji), postępowanie odwoławcze (kontrolne, przed sądem II instancji), postępowanie wykonawcze. Wszystkie wymienione etapy zostały chronologicznie, opisane w poniższym artykule.

Opis postępowania postępowania przygotowawczego

Proceder przygotowawczy składa się z dwóch etapów: postępowanie w sprawię oraz postępowanie przeciwko osobie. W pierwszym rodzaju postępowaniu organy ścigania, starają się ustalić czy doszło do czynu zabronionego, a kiedy zostanie to już ustalone, to następnym krokiem jest określenie, kto jest sprawcą popełnionego czynu. Z kolei drugi rodzaj czynności ma miejsce wtedy, kiedy zebrane dowody, umożliwiają postawienia konkretnej osobie zarzutu popełnienia czynu zabronionego. W postępowaniu przygotowawczym stronami są pokrzywdzony i podejrzany. Opisywany proceder może toczyć się zarówno w formie dochodzenia lub śledztwa, które z reguły prowadzone jest przez prokuratora, bądź przez policję w zakresie wskazanym w ustawie. Postępowanie przygotowawcze rozpoczyna się od zawiadomienia o przestępstwie, zostaje ono zakończone zazwyczaj poprzez wniesienie aktu oskarżenia do sądu, ewentualnym umorzeniem w postępowania albo odmową jego wszczęcia.

Czym charakteryzuje się postępowanie główne?

Proceder o charakterze głównym, wyróżnia się wniesieniem aktu oskarżenia. Podstawowym obowiązkiem sądu jest ustalenie prawdy na podstawie zeznań wniesionych przez oskarżonego, którego może wspierać adwokat karny oraz zeznań składanych przez oskarżyciela. Najważniejszym elementem postępowania stanowi rozprawa główna, podczas której przedstawiane są dowody oraz kończy się ona wydaniem wyroku sądowego. Rozstrzygnięciem sądu, może polegać na uniewinnieniu oskarżonego, umorzeniu postępowania, warunkowym umorzeniu postępowania albo skazaniu oskarżonego.

Charakterystyka postępowania odwoławczego

Opisywany rodzaj postępowania ma rodzaj kontrolny, z tego względu, że zostaje sprawdzana słuszność wyroku. Celem postępowania odwoławczego jest zarówno ocena, czy odwołanie strony jest uzasadnione, jak i sprawdzenie, czy decyzja pierwszej instancji jest prawidłowa. Opisywana procedura, charakteryzuje się dwuinstancyjnością, dzięki czemu ma miejsce zapewnienie stronie wniesienie środka odwoławczego do drugiej instancji, w sytuacji kiedy orzeczenie sądu pierwszej instancji nie jest według niej satysfakcjonujące.

Ostatni proceder, czyli postępowanie przygotowawcze.

Postępowanie wykonawcze spełnia dwie funkcje: egzekucyjną, która polega na wykonywaniu prawomocnych wyroków skazujących, jak również likwidacyjną, wyróżniającą się prawnym usuwaniu skutków skazania lub łagodzeniu jego efektów.

Sprawy typowo karne stanowią jedną z wielu specjalizacji, jakimi zajmuje się adwokat karnista Barbara Laskowska. Warszawa to właśnie tutaj przeprowadza się duża ilość postępowań, jakimi są sprawy karne.

W postępowaniu karnym poza materiałem dowodowym bardzo ważny jest wybór odpowiedniego adwokata karnisty, a tego typu specjalistą jest zdecydowanie wymieniony prawnik, który pomógł dużej ilości osób, uzyskać pożądany wynik na salach sądowych.

Powiązane artykuły

Jak odliczyć darowiznę na rzecz fundacji?

Organizacje pozarządowe, w tym fundacje, muszą prowadzić transparentną politykę finansową. Utrzymują się ze środków, które pozyskały z samorządów i Unii Europejskiej, od darczyńców lub w ra...

28 listopad 2023 /
NC
Czytaj więcej

Dystrybutory wody w urzędach - woda dla pracowniów i interesantów

Woda jest życiodajnym źródłem, które odgrywa niezastąpioną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. To nie tylko element niezbędny do przetrwania, ale także istotny czynnik wpływający na na...

28 listopad 2023 /
SN
Czytaj więcej

Negocjacje nad "ACTA 2" zakończone!

Po dwóch latach negocjacji i ożywionych dyskusji, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie osławionej dyrektywy o prawach autorskich, potocznie określa...

28 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej