Prawo w internecie

Paragon w sklepie internetowym

Wielu przedsiębiorców chcących sprzedawać swoje towary w Internecie, zastanawia się, czy w każdym przypadku będą zmuszeni do posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonu. Odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Co do zasady, przedsiębiorcy internetowi są zobligowani do wystawiania paragonów, ale, jak prawie zawsze, prawo przewiduje pewne wyjątki od tej reguły.

Kto powinien wystawiać paragony?

Zgodnie z artykułem 111 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli potocznie podatku VAT), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są zobowiązani do:

1. Prowadzenia ewidencji obrotu

2. Prowadzenia ewidencji kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrowych (co oznacza wydawanie paragonów)

Tak brzmi ogólna zasada dotycząca kas fiskalnych. Jakie są od niej wyjątki?

Zwolnienia z wystawiania paragonów

Ministrowi finansów w ustawie o podatku od towarów i usług przyznane zostało uprawnienie do wprowadzania pewnych wyjątków od powyższej zasady. Aktualnie, rozporządzenie ministra wprowadza dwa główne odstępstwa:

a) zwolnienie dla przedsiębiorców, których obrót w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 20 000 zł,

b) zwolnienie ze względu na sposób płatności.

O ile pierwszy wyjątek jest jasny, tak drugi wymaga kilku słów wyjaśnienia. Dzięki niemu, zwolnienie z konieczności wystawiania paragonu można uzyskać, gdy:

- dotyczy to sprzedaży wysyłkowej (czyli sklepy internetowe jak najbardziej się kwalifikują), 

- płatność za towar bądź usługę dokonywana jest bezpośrednio na konto przedsiębiorcy (chociaż przy odpowiedniej ewidencji procesu płatniczego, można także korzystać z pośredników typu PayPal czy PayU albo kurierskich przesyłek pobraniowych),

- przebieg płatności jest jasno opisany i ewidencjonowany (kto, za co i komu zapłacił).

Przy łącznym spełnieniu powyższych przesłanek, przedsiębiorcy nie są zobligowani do używania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów (chociaż oczywiście mają taką możliwość).

Jaki więc dokument wydać w takiej sytuacji kupującemu?

Może to być np. paragon niefiskalny, czyli specjalny rodzaj paragonu, który może być podstawą gwarancji czy zwrotu zakupionego towaru. Na takie paragony powinni być jednak wyczuleni konsumenci, którzy nie dokonują zwolnionych z obowiązku zakupów przez Internet, a takich, których dotyczy konieczność posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonu. W takim przypadku kupując powinien dostać "normalny" paragon, a nie jego niefiskalny zamiennik. 

Powiązane artykuły

Suknia ślubna z Pinteresta a prawa autorskie

Wiele panien młodych spędza długie wieczory na przeglądaniu w Internecie zdjęć sukni ślubnych. Największą kopalnią inspiracji jest oczywiście Pinterest. Jednak gdy już znajdziemy wymarzoną...

28 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej

Zakup alkoholu przez Internet - czy to możliwe?

Sprzedaż alkoholu w Polsce reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Już sama jej nazwa sugeruje, że ten dział sprzedaży będzie podlegał licznym ograniczen...

20 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej

Zawieranie umów przez e-maila

W dzisiejszym świecie coraz częściej spotykamy się z tym, że nowe technologie wpływają nie tylko na nasze życie osobiste i zawodowe, ale też na prawo. Pewnie niektórzy z Was już spotkali si...

19 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej