Prawo w internecie

Zawieranie umów przez e-maila

W dzisiejszym świecie coraz częściej spotykamy się z tym, że nowe technologie wpływają nie tylko na nasze życie osobiste i zawodowe, ale też na prawo. Pewnie niektórzy z Was już spotkali się z zawieraniem umowy przez wiadomość e-mailową albo nawet przez Facebooka czy Instagrama. Nie w każdym przypadku taka umowa będzie ważna, skuteczna i bezpieczna dla naszych interesów,  co wyjaśniamy poniżej.

Czym jest umowa i jakie mogą być jej formy

Umowa jest niczym innym jak zgodnym oświadczeniem woli określonych stron. Prowadzić ma do wykonania pewnych obowiązków przez strony, co stanowi jej realizację. Odpowiedź na pytanie, w jakiej formie możemy zawrzeć umowę, daje nam art. 60 Kodeksu cywilnego:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Czy umowa zawierana przez e-mail jest umową pisemną?

Mówiąc wprost: umowę możemy zawrzeć pisemnie, ustnie, ale także w sposób dorozumiany - i tak będzie właśnie w przypadku umów zawierany przez e-maila. Co prawda, Kodeks cywilny przewiduje także formę umowy elektronicznej, która została zrównana z formą pisemną, ale wymaganie jest przy niej posłużenie się certyfikowanym podpisem elektronicznym.

W związku z tym, że umowa zawierana przez e-mail czy Facebooka nie jest traktowana jak umowa pisemna, należy pamiętać o przypadkach, w których niezawarcie umowy na piśmie skutkuje jej nieważnością. To m.in. umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych, umowa licencji niewyłącznej oraz umowa spółki jawnej i partnerskiej.

Plusy i minusy umów zawieranych przez e-mail

Niewątpliwą zaletą zawierania umów przez e-mail, jest szybkość i prostota całego procesu. Nie musimy jechać na spotkanie czy czekać na dojście umowy od drugiej strony pocztą, tylko wszystko dzieje się na ekranie naszego laptopa.

Należy jednak podkreślić, iż nawet jeżeli ustawa nie przewiduje dla danego rodzaju umowy formy pisemnej pod rygorem nieważności, to dla zabezpieczenia swoich interesów czasem warto o tę formę zadbać.

Dlaczego?

Przede wszystkim, mogą się zdarzyć sytuacje, że ciężko nam będzie udowodnić sam fakt zawarcia umowy. Może nam się wydawać, że dogadaliśmy się ze znajomym w wiadomościach na Facebooku, że pomoże nam w remoncie łazienki, ale on po czasie twierdzi zupełnie co innego. A z chaotycznych wiadomości pisanych językiem potocznym mało wynika.

Podobne problemy mogą pojawić się w interpretacji i zrozumieniu warunków umowy przez obie strony. Dlatego też, pomimo wielu ułatwień, jakie daje nam Internet, zdarza się, że tradycyjne rozwiązania ułatwią nam dochodzenie naszych praw.

Powiązane artykuły

Paragon w sklepie internetowym

Wielu przedsiębiorców chcących sprzedawać swoje towary w Internecie, zastanawia się, czy w każdym przypadku będą zmuszeni do posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonu. Odpowiedź na t...

28 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej

Suknia ślubna z Pinteresta a prawa autorskie

Wiele panien młodych spędza długie wieczory na przeglądaniu w Internecie zdjęć sukni ślubnych. Największą kopalnią inspiracji jest oczywiście Pinterest. Jednak gdy już znajdziemy wymarzoną...

28 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej

Zakup alkoholu przez Internet - czy to możliwe?

Sprzedaż alkoholu w Polsce reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Już sama jej nazwa sugeruje, że ten dział sprzedaży będzie podlegał licznym ograniczen...

20 luty 2019 /
KK
Czytaj więcej